24 czerwca 2022

Jak czytać składniki kosmetyków na etykiecie?

Jak czytać składniki kosmetyków na etykiecie?

 

Składniki kosmetyków mają wiele dziwnych nazw i często są mieszane z innymi związkami, tworząc większe cząsteczki. Aby mieć pewność, że kupujesz produkt zawierający właściwe składniki, musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę. W tym artykule wyjaśniono, na co należy zwracać uwagę na listach składników kosmetyków i jak czytać listy składników na etykietach produktów. Jeśli kupujesz kosmetyki online lub w lokalnej drogerii, zauważyłaś zapewne, że na etykietach niektórych produktów nie są wymienione wszystkie składniki. Na etykietach "metrycznych" lub "ingredient-by-quantity" (IBQ) wymienione są tylko poszczególne składniki w kolejności ich ważności dla danego produktu. W danym produkcie kosmetycznym może znajdować się kilkaset składników, przez co prawie niemożliwe jest określenie, które z nich są ważne, bez sprawdzania ich pojedynczo. Właśnie w takich sytuacjach pomocne mogą okazać się internetowe bazy danych, takie jak strony z recenzjami składników! Przeczytaj więcej informacji o tym, jak możesz korzystać z tych narzędzi, aby być o krok przed konkurencją, jeśli chodzi o wybór najlepszych produktów kosmetycznych.

 

Co to jest baza danych składników?

Większość firm kosmetycznych udostępnia bazę danych składników, zwaną "Słownikiem składników kosmetycznych". Baza ta jest tworzona przez profesjonalnych chemików kosmetycznych, którzy są odpowiedzialni za tworzenie wielu najlepiej sprzedających się produktów na świecie. Ci profesjonalni chemicy codziennie pracują z dużą liczbą składników kosmetycznych i stale aktualizują swoje bazy danych, aby odzwierciedlić wyniki nowych badań. Bazy danych są często podzielone na kategorie według obszarów terapeutycznych i tematów, z których najpopularniejsze to: pielęgnacja skóry, makijaż i rozjaśnianie skóry. Bazy te są stale aktualizowane, a nowe informacje o składnikach mogą szybko stać się nieaktualne. Co gorsza, sposób, w jaki firmy kosmetyczne sprawdzają te bazy danych, może wprowadzać w błąd lub być nieprawidłowy. Na przykład niektóre firmy kosmetyczne w ogóle nie sprawdzają sekcji "składniki nieaktywne", która jest uważana za "kompletną" i dlatego jest ważniejsza niż składniki aktywne. Inne firmy sprawdzają sekcję "składniki nieaktywne" dwukrotnie - najpierw w celu sprawdzenia ilości, a następnie w celu określenia, które składniki są uważane za "aktywne". Co gorsza, niektóre firmy w ogóle nie umieszczają sekcji "składniki nieaktywne" na etykiecie!

 

Co to jest słownik składników kosmetycznych?

Słownik składników kosmetycznych (cosmetic Ingredient Dictionary, CID) to wymyślny termin oznaczający dużą bazę danych składników kosmetycznych. Jest on tworzony przez profesjonalnych chemików kosmetycznych, którzy są odpowiedzialni za tworzenie wielu najlepiej sprzedających się produktów na świecie. CID zawsze podlega zmianom, ponieważ pojawiają się w nim nowe wyniki badań, a stare dane są aktualizowane. CID-y są często napisane w sposób przystępny, dzięki czemu są łatwe do zrozumienia dla laików. Zawierają wykaz funkcji, zastosowań i potencjalnych skutków ubocznych każdego składnika kosmetycznego, a także informację, czy dany składnik jest bezpieczny i skuteczny, czy też nie. CID są zazwyczaj uporządkowane według obszarów terapeutycznych i tematów, co ułatwia znalezienie składników potrzebnych do danego produktu. CID-y nie powinny być stosowane jako substytut porad opartych na badaniach naukowych.

 

Jak czytać listę składników na etykiecie produktu?

Aby przeczytać listę składników na etykiecie produktu, możesz użyć kilku różnych technik. Pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na główną funkcję produktu. Następnie można zacząć szukać wskazówek dotyczących składników, które mogą być zaangażowane w tę funkcję. Czytając etykietę produktu, kliknij na nazwę składnika, aby wyświetlić jego pełną listę. Czytając listę składników, pamiętaj, że nie jest ważna kolejność, w jakiej składniki pojawiają się na etykiecie; ważne jest, które składniki występują w określonym stężeniu. W danym produkcie kosmetycznym może znajdować się kilkaset składników, przez co prawie niemożliwe jest określenie, które z nich są ważne, bez sprawdzania ich pojedynczo. Tu właśnie mogą pomóc internetowe bazy danych, takie jak strony z recenzjami składników!

 

Które składniki są najważniejsze?

Po zidentyfikowaniu kluczowych funkcji składników, następnym krokiem jest ustalenie priorytetów, które składniki są najważniejsze dla sukcesu produktu. Dzieje się tak dlatego, że niektóre składniki mogą mieć wyższy priorytet niż inne. Poniższy quiz pomoże określić, które składniki są ważniejsze dla sukcesu produktu. Jeśli przynajmniej na jedno z pytań odpowiedziałeś "woda" lub "alkohol", musisz zwrócić większą uwagę na te związki. Chociaż "alkohol" jest szerokim terminem, który można stosować do opisu wielu różnych substancji, substancje, które występują głównie w postaci wody, nazywamy "alkoholami wodnymi".

 

Wniosek końcowy

Aby w pełni wykorzystać potencjał swoich produktów, ważne jest, aby wybierać składniki najbardziej efektywne dla danego zadania. Szukaj składników, których skuteczność w działaniu została potwierdzona badaniami. Nie wszystkie składniki kosmetyków są sobie równe, dlatego ważne jest, aby wybierać te, które są odpowiednie do danego zadania. W tym artykule wyjaśniono, czego należy szukać na listach składników kosmetyków i jak czytać listy składników na etykietach produktów. Jeśli kupujesz kosmetyki przez Internet lub w lokalnej drogerii, zapewne zauważyłaś, że na etykietach niektórych produktów nie są wymienione wszystkie składniki. Na etykietach "metrycznych" lub "ingredient-by-quantity" (IBQ) wymienione są tylko poszczególne składniki w kolejności ich ważności dla danego produktu. W danym produkcie kosmetycznym może znajdować się kilkaset składników, co sprawia, że określenie, które z nich są ważne, jest prawie niemożliwe bez sprawdzania ich pojedynczo. W tym przypadku pomocne mogą być internetowe bazy danych, takie jak strony z recenzjami składników!

 

Powiązane wpisy